Ugrás a fő tartalomra

Módosult a CSOK – csökkentették a büntetőkamatokat

 





   
A 3 gyermekes családok 10 millió forint vissza nem térítendő támogatáshoz juthatnak új lakás vásárlása vagy építése esetén. A 10 millió úgy is felvehető, hogy a gyermekek még nem születtek meg. Ebben az esetben azt vállalja a házaspár, hogy mindhárom gyermek meg fog születni 10 éven belül. Egy gyermek vállalása esetén 4, kettő esetén 8 év alatt kell a babáknak megszületniük.

Ellenkező esetben kamatokkal növelve kell fizetni a támogatást. Szerződésszegésnél nem a sima alapkamattal, hanem annak ötszörösével kell a tartozást visszafizetni. Szerződésszegés lehet például az, ha a házaspár elválik és az egyik fél elköltözik a támogatással vásárolt lakásból. Súlyosabb a büntetés, ha a 10 milliós CSOK esetében a szerződésben vállalt gyermekek nem születnek meg.

Az alapkamat emelkedése miatt elszálltak a büntető kamatok. A késedelmi kamat mértéke legalább a jegybanki alapkamat, amit a naptári félév első napján érvényes alapkamattal kell kiszámolni. A jegybanki alapkamat szeptember végén már 13%-ra emelkedett, s a jegybanki bejelentése szerint hosszabb távon ennek a megtartását tervezik – azt jelenti , hogy 2023-ban ennek alapján számolódna a késedelmi kamat is. Ez a 13%-os alapkamat azt eredményezné, hogy 65%-os lenne a büntetés mértéke – ebből jönnének ki az 50-60 millió forintnyi fizetési kötelezettségek.



Az irreálisan magas büntetőkamatok visszafogására módosította a kormány a CSOK rendeleteket szeptember végén - késedelmi kamat nem lehet magasabb 5%-nál. A kamatfixálás visszamenőleg is érvényes, tehát a már megkötött szerződésekre is alkalmazni kell. Akinél viszont a visszafizetéssel kapcsolatban jogerős határozat született, azt már nem változtatja meg a mostani döntés.

   A kamatfixálás érvényes az új és a használt lakásokkal kapcsolatos CSOK -ra is. A késedelmi kamat minden szerződésszegés miatti visszafizetés esetén 5% marad.



Forrás: szöveg: ÉpítőÉlet,2022.10., 372/2022 kormányrendelet

            kép: www.pixabay.com


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Kétlakásos ikerházra hány e-napló kell?

  Ha egy egyszerű bejelentéssel épül a kétlakásos ikerház, de két külön generálkivitelező építi a lakásokat, ebben az esetben is csak egy építési naplót lehet nyitni, kettő főnaplóval, mivel csak egy ÉTDR irat azonosító áll rendelkezésre. Bonyolítja a helyzetet, ha a lakásokat két külön építtető építi, banki hitelből épül az ikerház, vagy csak az épület egyik fele lesz hitelből, a másik fele nem. Ezekben az esetekben probléma lehet, ha csak egy közös e-napló van. Akkor is gond az egy e-napló, ha valamely építtető az 5% áfát szeretné igénybe venni, mivel az egynél több főnapló első ránézésre nem generálkivitelezést jelent, hanem több fővállalkozó kivitelezővel történő kivitelezést. Az ikerház tulajdonképpen kétlakásos társasházat jelent. Ha esélyes a több építtetős verzió, akkor érdemes nem egy egyszerű bejelentést tenni, hanem annyit, ahány lakás lesz. Ebben az esetben lesz két külön e-napló, ahol az építtetők saját igényeiknek megfelelően vezethetik az építkezést. Tanácsos a t

Miért érdemes segítséget kérni az építési napló vezetéséhez? (ne csak a bírság megúszása legyen a cél)

     Az e-napló bonyolult, nehezen áttekinthető, ezerféle jogosultság van benne. Miért is fontos a pontos kitöltése? Mire számíthatunk az építésfelügyelettől, ha a kitöltést félvállról vesszük?    A teljesség igénye nélkül: az építtető helyezi készenlétbe és nyitja meg az e-naplót, neki kell feltölteni a szerződéseket és kiosztani a jogosultságokat. A fővállalkozók osztják ki az alvállalkozói szerepeket, adják és veszik vissza a munkaterületet, valamint napi bejegyzéseket készítenek a munkáról. A felelős műszaki vezető pedig többek között kiállítja az fmv nyilatkozatot. Pontos, hiánytalan naplónyitáshoz és naplóvezetéshez célszerű segítséget kérni, amit utána ajánlott a legrészletesebben vezetni, és ha megoldható érdemes az adott munkát érintő szállítólevelet, számlát is csatolni a napi bejegyzéshez. A napi rendes munkán felül, minden rendkívüli eseményt fontos rögzíteni - pl. „egész napos áramszünet volt, így nem tudtuk a gépeket használni“. Az e-napló pontos vezetése a hibás telj

Kell új enaplót nyitni, ha az építtető személyében változás történik?

  Ha az építtető személyében változás történik, akkor a változást jogutódlással kell elintézni. Ha viszont csak az építtető neve változott, ilyenkor nem szükséges jogutódlást kérni és új enaplót sem kell nyitni. Az enapló felületén lehetőség van módosítani az építtető nevét. Fontos tudni, hogy az enapló alapadatok közül utólag csak az építtető adatai módosíthatók, a többi adat nem. Az építtető nevének a módosítását csak az tudja megtenni, aki az enaplót készenlétbe helyezte: az építtető saját maga vagy a meghatalmazottja (pédául a tervező vagy műszaki ellenőr). Az építtető névváltoztatásakor, ha a ház hitelből épül, akkor érdemes a hitelt folyósító bankkal is egyeztetni, hogy hol szeretnék az építtető nevének a változását látni. Pontosítani kell, hogy elég-e az enapló alapadataiban dokumentálni a változást, vagy kérnek pluszban egy eseti bejegyzést az enaplóban, esetleg szükség van az egyszerű bejelentés/ építési engedély jogutódlását elintézni. H a elakad a jogszabályi előí