Ugrás a fő tartalomra

Napenergia olcsón

 

Napelemes kezdőcsomag mikroinverterrel


A villamos energia árának duplájára emelése miatt rengetegen szeretnének saját napelemes rendszert. De sajnos ezek a rendszerek drágák. Az elmúlt évben azonban olyan technika is terjedni kezdett, amivel már akár egyetlen panel felhelyezése is gazdaságos lehet. Ez persze nem fogja megújuló energiával kiváltani az áramfelhasználásunkat, de milliós beruházás helyett már néhány tízezer forintból elindíthat valakit a megújuló energia termelése felé. A kulcsszó a mikroinverter.

A hagyományos napelemes rendszer 2 fő részből áll: napelemekből és inverterből – mely általában 5- 10 éve élettartalmú. A tetőre felszerelt panelek egyenáramot termelnek, folyamatosan, amikor napfény éri a ház tetejét. A háztartási berendezéseink viszont váltóárammal működnek, ezt kapjuk az áramszolgáltatótól is. Az összes panel által termelt energia az inverterbe kerül, amit átalakít váltóárammá és továbbítja a hálózatba a mérőórán keresztül.A mikroinverteres rendszer azt a folyamatot alakítja át, ahogy a termelt villamos energia a hálózatra kerül. Külön-külön kis teljesítményű inverter – 25 éve garanciával - kerül minden egyes napelemhez. Így gyakorlatilag közvetlenül a panelokból már 230 voltos váltóáram érkezik a hálózatra. Ha a rendszert ilyen mikroinverterek alkalmazásával építjük fel, az azt jelenti, hogy akár egy vagy két panel telepítésével is el lehet indulni, milliós helyett százezres befektetéssel. A rendszer korlátlanul bővíthetővé válik, ahogy nőnek az igények, vagy ahogy több pénz lesz újabb táblák beszerzésére.



A rendszer adatainak figyelése rádiófrekvenciás úton gyűjti be az adatokat az inverterektől, majd ezt wifi routeren keresztül feltölti az internetre. A tulajdonos pedig internetes böngészőn tudja követni az aktuális, napi, heti, havi éves teljesítményét mindegyik napelemnek.

A kis méret, az inverter szétosztása előnyt jelent a javítás vagy csere szempontjából is – sokkal alacsonyabb javítási költséggel kell számolni.

A mikroinverter a hazai cégeknél is elérhető már. Jelenleg mind az EON, mind az MVM listájában elérhető , például az Astrasun Rocky mikroinverter, 250 wattos névleges teljesítménnyel, vagy az Enphase több készüléke 240-350 W közötti teljesítménnyel.

Már akkor megéri a beruházás, ha a mostani áramdíjaknál az átlagfogyasztás fölötti részt le tudjuk faragni egy kisebb napelemes rendszerrel, jelentősen csökkentve ezzel az energiaszámlánkat.



Forrás: szöveg: ÉpítőÉlet, 2022.09.

kép: www.pixabay.com

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Kétlakásos ikerházra hány e-napló kell?

  Ha egy egyszerű bejelentéssel épül a kétlakásos ikerház, de két külön generálkivitelező építi a lakásokat, ebben az esetben is csak egy építési naplót lehet nyitni, kettő főnaplóval, mivel csak egy ÉTDR irat azonosító áll rendelkezésre. Bonyolítja a helyzetet, ha a lakásokat két külön építtető építi, banki hitelből épül az ikerház, vagy csak az épület egyik fele lesz hitelből, a másik fele nem. Ezekben az esetekben probléma lehet, ha csak egy közös e-napló van. Akkor is gond az egy e-napló, ha valamely építtető az 5% áfát szeretné igénybe venni, mivel az egynél több főnapló első ránézésre nem generálkivitelezést jelent, hanem több fővállalkozó kivitelezővel történő kivitelezést. Az ikerház tulajdonképpen kétlakásos társasházat jelent. Ha esélyes a több építtetős verzió, akkor érdemes nem egy egyszerű bejelentést tenni, hanem annyit, ahány lakás lesz. Ebben az esetben lesz két külön e-napló, ahol az építtetők saját igényeiknek megfelelően vezethetik az építkezést. Tanácsos a t

Miért érdemes segítséget kérni az építési napló vezetéséhez? (ne csak a bírság megúszása legyen a cél)

     Az e-napló bonyolult, nehezen áttekinthető, ezerféle jogosultság van benne. Miért is fontos a pontos kitöltése? Mire számíthatunk az építésfelügyelettől, ha a kitöltést félvállról vesszük?    A teljesség igénye nélkül: az építtető helyezi készenlétbe és nyitja meg az e-naplót, neki kell feltölteni a szerződéseket és kiosztani a jogosultságokat. A fővállalkozók osztják ki az alvállalkozói szerepeket, adják és veszik vissza a munkaterületet, valamint napi bejegyzéseket készítenek a munkáról. A felelős műszaki vezető pedig többek között kiállítja az fmv nyilatkozatot. Pontos, hiánytalan naplónyitáshoz és naplóvezetéshez célszerű segítséget kérni, amit utána ajánlott a legrészletesebben vezetni, és ha megoldható érdemes az adott munkát érintő szállítólevelet, számlát is csatolni a napi bejegyzéshez. A napi rendes munkán felül, minden rendkívüli eseményt fontos rögzíteni - pl. „egész napos áramszünet volt, így nem tudtuk a gépeket használni“. Az e-napló pontos vezetése a hibás telj

Kell új enaplót nyitni, ha az építtető személyében változás történik?

  Ha az építtető személyében változás történik, akkor a változást jogutódlással kell elintézni. Ha viszont csak az építtető neve változott, ilyenkor nem szükséges jogutódlást kérni és új enaplót sem kell nyitni. Az enapló felületén lehetőség van módosítani az építtető nevét. Fontos tudni, hogy az enapló alapadatok közül utólag csak az építtető adatai módosíthatók, a többi adat nem. Az építtető nevének a módosítását csak az tudja megtenni, aki az enaplót készenlétbe helyezte: az építtető saját maga vagy a meghatalmazottja (pédául a tervező vagy műszaki ellenőr). Az építtető névváltoztatásakor, ha a ház hitelből épül, akkor érdemes a hitelt folyósító bankkal is egyeztetni, hogy hol szeretnék az építtető nevének a változását látni. Pontosítani kell, hogy elég-e az enapló alapadataiban dokumentálni a változást, vagy kérnek pluszban egy eseti bejegyzést az enaplóban, esetleg szükség van az egyszerű bejelentés/ építési engedély jogutódlását elintézni. H a elakad a jogszabályi előí