Ugrás a fő tartalomra

Háztartási napelemes rendszerek rákötése az elektromos hálózatra

 



A 2022. október közepén megjelenő rendelet minden új csatlakozás lehetőségét kizárta, csak azokat engedték a hálózatra rákötni, akik az erre vonatkozó igényüket még 2022. október 31. előtt bejelentették. Ezt a dátumot követően is lehetett napelemes rendszert felszerelni, de csak szigetüzemben működőt, ami nincs rákötve az áramhálózatra.

Az uniós helyreállítási segélycsomagból lehívható mintegy 2320 milliárd forintnyi támogatáshoz az ország akkor fér hozzá, ha teljesíti az erről szóló dokumentumban rögzített vállalásokat. Ennek az egyik pontja az, hogy legkésőbb 2024. december 31-ig vissza kell állítani a lakossági napelemes rendszerek visszatáplálási lehetőségét. Amíg nem történik meg, addig a Magyar Energetikai és Közmű- szabályozási Hivatalnak (MEKH) rendszeresen, de legalább hathavonta kötelező felülvizsgálnia a korlátozást. Ha a vizsgálat megállapítja, hogy a hálózat már alkalmas a termelt villamos energia fogadására, akkor a korlátozást fel kell oldani.

2023. április elején megjelent egy kormányrendelet (112/2023) az októberi teljes tiltás enyhítéséről. A MEKH nyáron begyűjti az adatokat és augusztus 31-ig megállapítják melyik területeken lehetne feloldani a korlátozást. Az engedélyezett területeket annak alapján jelölik ki, hogy mekkora az érintett áramkörök terhelhetősége (egy-egy transzformátoron belül is áramkörönként döntenek majd a hálózat alkalmasságáról). Az újbóli zárolás lehetősége megmarad. A szolgáltatónak havonta kell a terhelést újra megvizsgálnia. Az engedélyezett területek listáját az MEKH weboldalán közzéteszik.

Ahol az MEKH a zárolás fenntartását javasolja, ott 90 napon belül tervet kell készíteniük azokról az intézkedésekről, melyek a zárolás feloldásához szükségesek. Határidő azonban csak a tervek készítésére van, végrehajtásra nincs. Így nem tudhatjuk, hogy egy-egy valóban indokolt hálózatfejlesztés mikor történhet meg.

Megkapják a csatlakozási lehetőséget azok a fogyasztók is, akik tavaly ősz óta szigetüzemű rendszert építettek ki, de a területen a szolgáltató feloldja a zárolást. Őket a feloldást követő 30 napon belül értesíteni fogják. Ez alapján beadhatják a kérelmüket, és csatlakozni tudnak a hálózatra. Ugyancsak külön értesítést kapnak azok, akik 2022. november 1. után nyújtották be csatlakozási kérelmüket, amit eddig a zárolás miatt nem engedélyezhettek.

 

Forrás: szöveg: ÉpítőÉlet, 2023.04.

  kép: www.pixabay.com

(https://www.e-epitesinaplovezetes.hu/, www.e-asszisztencia.hu)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Kétlakásos ikerházra hány e-napló kell?

  Ha egy egyszerű bejelentéssel épül a kétlakásos ikerház, de két külön generálkivitelező építi a lakásokat, ebben az esetben is csak egy építési naplót lehet nyitni, kettő főnaplóval, mivel csak egy ÉTDR irat azonosító áll rendelkezésre. Bonyolítja a helyzetet, ha a lakásokat két külön építtető építi, banki hitelből épül az ikerház, vagy csak az épület egyik fele lesz hitelből, a másik fele nem. Ezekben az esetekben probléma lehet, ha csak egy közös e-napló van. Akkor is gond az egy e-napló, ha valamely építtető az 5% áfát szeretné igénybe venni, mivel az egynél több főnapló első ránézésre nem generálkivitelezést jelent, hanem több fővállalkozó kivitelezővel történő kivitelezést. Az ikerház tulajdonképpen kétlakásos társasházat jelent. Ha esélyes a több építtetős verzió, akkor érdemes nem egy egyszerű bejelentést tenni, hanem annyit, ahány lakás lesz. Ebben az esetben lesz két külön e-napló, ahol az építtetők saját igényeiknek megfelelően vezethetik az építkezést. Tanácsos a t

Miért érdemes segítséget kérni az építési napló vezetéséhez? (ne csak a bírság megúszása legyen a cél)

     Az e-napló bonyolult, nehezen áttekinthető, ezerféle jogosultság van benne. Miért is fontos a pontos kitöltése? Mire számíthatunk az építésfelügyelettől, ha a kitöltést félvállról vesszük?    A teljesség igénye nélkül: az építtető helyezi készenlétbe és nyitja meg az e-naplót, neki kell feltölteni a szerződéseket és kiosztani a jogosultságokat. A fővállalkozók osztják ki az alvállalkozói szerepeket, adják és veszik vissza a munkaterületet, valamint napi bejegyzéseket készítenek a munkáról. A felelős műszaki vezető pedig többek között kiállítja az fmv nyilatkozatot. Pontos, hiánytalan naplónyitáshoz és naplóvezetéshez célszerű segítséget kérni, amit utána ajánlott a legrészletesebben vezetni, és ha megoldható érdemes az adott munkát érintő szállítólevelet, számlát is csatolni a napi bejegyzéshez. A napi rendes munkán felül, minden rendkívüli eseményt fontos rögzíteni - pl. „egész napos áramszünet volt, így nem tudtuk a gépeket használni“. Az e-napló pontos vezetése a hibás telj

Kell új enaplót nyitni, ha az építtető személyében változás történik?

  Ha az építtető személyében változás történik, akkor a változást jogutódlással kell elintézni. Ha viszont csak az építtető neve változott, ilyenkor nem szükséges jogutódlást kérni és új enaplót sem kell nyitni. Az enapló felületén lehetőség van módosítani az építtető nevét. Fontos tudni, hogy az enapló alapadatok közül utólag csak az építtető adatai módosíthatók, a többi adat nem. Az építtető nevének a módosítását csak az tudja megtenni, aki az enaplót készenlétbe helyezte: az építtető saját maga vagy a meghatalmazottja (pédául a tervező vagy műszaki ellenőr). Az építtető névváltoztatásakor, ha a ház hitelből épül, akkor érdemes a hitelt folyósító bankkal is egyeztetni, hogy hol szeretnék az építtető nevének a változását látni. Pontosítani kell, hogy elég-e az enapló alapadataiban dokumentálni a változást, vagy kérnek pluszban egy eseti bejegyzést az enaplóban, esetleg szükség van az egyszerű bejelentés/ építési engedély jogutódlását elintézni. H a elakad a jogszabályi előí