Ugrás a fő tartalomra

Egyszerű bejelentéssel épült engedély helyett

 




A 312/2012-es kormányrendelet alapján építési engedély nélkül végezhető az építmény átalakítása, felújítása, helyreállítása, korszerűsítése, homlokzatának megváltoztatása, kivéve zárt sorú vagy ikres beépítésű építmény esetén, ha e tevékenységek a csatlakozó építmény alapozását vagy tartószerkezetét is érintik.

Egy példán keresztül bemutatnám, hogy mi történik, ha egy sorházban az egyik ház tetőterében kialakítanak egy lakást, melyet 60 nm-re terveztek. Mivel 300 nm alatti a lakóépület, emiatt beleférhetett volna az egyszerű bejelentésbe, de sorház esetén az egész ház, mint egység számít. Ebben esetben már nem 300 nm alatti, így a bővítés akkor mehetett volna csak egyszerű bejelentéssel, ha az építtető természetes személy, és a bővítést a „ saját lakhatása biztosítására szolgáló lakóépület tekintetében végzi”.

A tetőtér beépítéshez a tetőt is meg kellett emelni, így nőtt az épület befogadó mérete. Így már nem tartozott az építési engedély nélkül végezhető építési tevékenységek közé.

A hatóság megállapította a szabálytalan építési tevékenységet, és megtagadta a hatósági bizonyítvány kiállítását. Ez azt jelenti, hogy akár a bontást is elrendelhetik, vagy dönthetnek úgy, vagy valamiféle átalakítást kell végezni az épületen. Ha a fennmaradási engedély feltételei adottak, akkor az építéshatóság tájékoztat arról, hogy van lehetőség ennek a benyújtására is.

A 155/ 2016 kormányrendelet szerint az egyszerű bejelentések esetén ha a bejelentő nem felel meg a feltételeknek, az építésfelügyeleti hatóság köteles tájékoztatni, hogy nem jogosult az építőipari kivitelezési tevékenység megkezdésére. Azt is jelezniük kell, hogy ha mégis megkezdené, a hatóság vele szemben az engedély nélküli építési tevékenységre vonatkozó szabályokat fogja alkalmazni.

Kettő lehetőség van arra, hogy elkerüljük a bontást vagy az átalakítást. Az egyik az elutasító határozat ellen közigazgatási pert indítani. A másik, hogy az épületre fennmaradási engedélyt kérni. Az elsővel kell kezdeni, mert ha az elutasító határozatot nem támadják meg a bíróságon, hanem először a fennmaradási engedéllyel próbálkoznak, akkor arról nagy valószínűséggel már lecsúsznak., hiszen 15 nap áll rendelkezésre a kereset benyújtására. A fennmaradási engedély viszont biztosan nem lehet 15 nap alatt lebonyolítani, még akkor sem, ha nem kell szakhatóságot bevonni.

Ezután meg lehet kérni az épületre a fennmaradási engedélyt. Ezzel egyidejűleg a használatbavételi engedélyre irányuló kérelmüket is benyújthatják. ( ha az épület még nincs befejezve, akkor a fennmaradási engedéllyel egyszerre továbbépítési engedélyt is kell kérni)

A fennmaradási engedélyt akkor fogják megadni, ha egyébként az építési engedélyhez előírt szakszerűségi követelményeknek megfelel – a műszaki és egyéb feltételek is teljesülnek. Itt még felmerülhet az a kérdés, hogy az épület megfelel-e a mai építési szabályoknak. Ha minden rendben van, akkor az engedélyezés végén megkapják a használatbavételt és mellé valószínűleg a bírságot is.


Forrás: szöveg: ÉpítőÉlet, 2023.07.,

            kép: www.pixabay.com

(https://www.e-epitesinaplovezetes.hu/, www.e-asszisztencia.hu)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Kétlakásos ikerházra hány e-napló kell?

  Ha egy egyszerű bejelentéssel épül a kétlakásos ikerház, de két külön generálkivitelező építi a lakásokat, ebben az esetben is csak egy építési naplót lehet nyitni, kettő főnaplóval, mivel csak egy ÉTDR irat azonosító áll rendelkezésre. Bonyolítja a helyzetet, ha a lakásokat két külön építtető építi, banki hitelből épül az ikerház, vagy csak az épület egyik fele lesz hitelből, a másik fele nem. Ezekben az esetekben probléma lehet, ha csak egy közös e-napló van. Akkor is gond az egy e-napló, ha valamely építtető az 5% áfát szeretné igénybe venni, mivel az egynél több főnapló első ránézésre nem generálkivitelezést jelent, hanem több fővállalkozó kivitelezővel történő kivitelezést. Az ikerház tulajdonképpen kétlakásos társasházat jelent. Ha esélyes a több építtetős verzió, akkor érdemes nem egy egyszerű bejelentést tenni, hanem annyit, ahány lakás lesz. Ebben az esetben lesz két külön e-napló, ahol az építtetők saját igényeiknek megfelelően vezethetik az építkezést. Tanácsos a t

Miért érdemes segítséget kérni az építési napló vezetéséhez? (ne csak a bírság megúszása legyen a cél)

     Az e-napló bonyolult, nehezen áttekinthető, ezerféle jogosultság van benne. Miért is fontos a pontos kitöltése? Mire számíthatunk az építésfelügyelettől, ha a kitöltést félvállról vesszük?    A teljesség igénye nélkül: az építtető helyezi készenlétbe és nyitja meg az e-naplót, neki kell feltölteni a szerződéseket és kiosztani a jogosultságokat. A fővállalkozók osztják ki az alvállalkozói szerepeket, adják és veszik vissza a munkaterületet, valamint napi bejegyzéseket készítenek a munkáról. A felelős műszaki vezető pedig többek között kiállítja az fmv nyilatkozatot. Pontos, hiánytalan naplónyitáshoz és naplóvezetéshez célszerű segítséget kérni, amit utána ajánlott a legrészletesebben vezetni, és ha megoldható érdemes az adott munkát érintő szállítólevelet, számlát is csatolni a napi bejegyzéshez. A napi rendes munkán felül, minden rendkívüli eseményt fontos rögzíteni - pl. „egész napos áramszünet volt, így nem tudtuk a gépeket használni“. Az e-napló pontos vezetése a hibás telj

Kell új enaplót nyitni, ha az építtető személyében változás történik?

  Ha az építtető személyében változás történik, akkor a változást jogutódlással kell elintézni. Ha viszont csak az építtető neve változott, ilyenkor nem szükséges jogutódlást kérni és új enaplót sem kell nyitni. Az enapló felületén lehetőség van módosítani az építtető nevét. Fontos tudni, hogy az enapló alapadatok közül utólag csak az építtető adatai módosíthatók, a többi adat nem. Az építtető nevének a módosítását csak az tudja megtenni, aki az enaplót készenlétbe helyezte: az építtető saját maga vagy a meghatalmazottja (pédául a tervező vagy műszaki ellenőr). Az építtető névváltoztatásakor, ha a ház hitelből épül, akkor érdemes a hitelt folyósító bankkal is egyeztetni, hogy hol szeretnék az építtető nevének a változását látni. Pontosítani kell, hogy elég-e az enapló alapadataiban dokumentálni a változást, vagy kérnek pluszban egy eseti bejegyzést az enaplóban, esetleg szükség van az egyszerű bejelentés/ építési engedély jogutódlását elintézni. H a elakad a jogszabályi előí